fbpx

Muammer ERBOY Kimdir?

1957 İstanbul doğumlu olan Muammer Erboy, Avusturya Lisesinden sonra Almanya’da kimya bölümü okumuştur. Dillere olan merakı neticesinde, ana dili gibi konuştuğu Almanca’nın yanında İngilizce, Fransızca ve İtalyanca’yı da öğrenerek oldukça ilgi gösterdiği müzik bilgisini kuvvetlendirmiştir.

1986’da İzmir’de, Avusturya’dan gelen teklif üzerine İzmir’in Fahri Avusturya Konsolosu olmuş ve iki ülke arasında özellikle kültür ve müzik dallarında köprüler kurmaya çalışmıştır. 2007’den beri Avrupa’nın müzik merkezlerine ve önemli müzik festivallerine sıra dışı konser ve opera programlarını takip ederek İstanbul çıkışlı seyahatlere program yazmakta ve bu kapsamlı gezilerde, birlikte seyahat ettiği katılımcıları dinleyeceği eserler hakkında bilgilendirmektedir.

2018 yılında İstanbul Resitalleri 10. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen piyano resitalinde, sunulan eserleri, konser öncesi kısa analizleri, besteleniş ve perde arkası hikayeleri dinleyiciye tanıtan bir konuşma dizisi gerçekleştirmiştir.

Müzik eğitimi olmamasına rağmen çocukluğundan beri içinde hissettiği müzik tutkusu, bilhassa ailesinin klasik müzik dinlemek konusunda gösterdikleri yönlendirici hassasiyet, uluslararası müzik camiası içinde kurduğu yakın dostluklar ve candan desteklediği genç sanatçılardan öğrendikleri, büyük bir birikim oluşturmasını sağlamıştır. Sanat ve müzik alanındaki bu engin birikimini Antonina Online Mektep bünyesindeki katılımcılarımıza aktarmaktadır.