fbpx

Timur GUDA Kimdir?

1966 İzmir doğumlu olan Timur Guda, orta ve lise eğitimini İstanbul Özel İtalyan Lisesi’nde (IMI – Istituti Medi Italiani) tamamlamıştır. 1985-89 yılları arasında lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası Reklamcılık ve Pazarlama Bölümü’nde almıştır.

1989-96 yılları arasında Net Holding bünyesindeki Net Turizm AŞ’de Dış Pazarlama Departmanı’nda İtalya Sorumlusu olarak çalışmış ve 1996 yılında Turizm Bakanlığı Profesyonel Turist Rehberliği Eğitimi’ni tamamlayarak turizme adım atmıştır. 1996-2001 yılları arasında Roma’da Vatikan Devleti tarafından düzenlenen “Dinler Tarihi”, “İkonografi”, “Felsefe”, “Mitoloji” ve “Anadolu’da ilk Hristiyan Toplulukları” konularındaki sertifika programlarını tamamlamıştır.

1996-2005 yılları arasında sahibi olduğu seyahat acentesi ile incoming, outgoing ve ingoing turlar düzenlemiş ayrıca 1996 yılından itibaren Anadolu’da Katolik hacı gruplarına eşlik etmiştir. Deneyimli rehberimiz, 1997 yılından bu yana özellikle İtalya’da kültür ve gurme turları başta olmak üzere; İspanya, Portekiz, Fransa, Almanya, Yunanistan ve adaları, İngiltere, Balkanlar ve Adriyatik kıyılarında Türk gruplarıyla medeniyet tarihinin izlerini sürmeye devam ediyor.

Mükemmel derecede İtalyanca ve iyi derecede İngilizce bilen Guda, Doğu-Batı Yayınevi adına Francesco Petrarca’nın “Dünyanın Anlamsızlığı Üzerine” (Secretum Meum) başlıklı felsefi eserini ve Niccolo Machievelli’nin “Prens” (Principe) adlı sosyo-politik eserini İtalyancadan Türkçeye çevirdi. Hâlihazırda başka yayınevleri adına kitap çevirilerini sürdüren Guda, evli ve bir çocuk babasıdır.