Tuncer Gül
Tuncer Gül

Eğitmen

0 Eğitim

Tuncer Gül Kimdir?

1985 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Gül, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü’nden mezun olmuş ve 2006 – 2007 yılları arasında Avusturya Klagenfurt Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde Erasmus kapsamında bir yıl süreyle- Prof. Dr. Karl Strobel‘den Londra arkeolojisi, kent monografisi ve antik kentler üzerine eğitim almıştır. Deneyimli rehberimiz, lisans tezini Dorlion (Şarhöyük – Eskişehir) kazılarında bulunan Bizans sırlı seramikleri üzerine, Bizantolog Prof. Dr. Yelda Uçkan danışmanlığında gerçekleştirmiştir. Ayrıca Gül’ün ilgili tez maddesinde yer alan Zeuksippos seramik örneklemesi, Roma’da düzenlenen Orta Çağ Seramik Sempozyumu’nda referans kaynak olarak kullanılmıştır.

Tuncer Gül, 2010 senesinden bu yana Antonina Turizm’de İstanbul turlarının yanı sıra, yurt içi ve yurt dışı gezilerinde danışman olarak görev yapıyor. Ayrıca bir Antonina Turizm markası olan Istanbul Walks bünyesinde “art walks” sanat rehberliğine devam ediyor. Almanca ve İngilizce’yi çok iyi düzeyde bilen rehberimiz, yoğun bireysel çabalarıyla İtalyanca ve İspanyolca da öğrenmeyi sürdürüyor.

AEGEE (Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü) ve ASTAD (Anadolu Sanat Tarihçileri Derbeği) gibi sivil toplum kuruluşlarına üyelikleri bulunan Gül’ün yaptığı konuşmalar ve seminerlerden bazı örnekler şöyle:

2004 - 2005, Anadolu Üniversitesi
AEGEE (Avrupa Öğrencileri Forumu Kulübü) Avrupa ve komsu yakın devletler ile Kafkasya Cumhuriyetleri (Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan) üniversitelerinde AB ile yakın ilişkiler ve komşular çalışma alanlarının kurulması için düzenleme komitesinde yer aldı.

2014 - 2015, Rezan Has Müzesi
Urartu Takıları Sergisi’nde Fener – Balat tur programına katılanlara yönelik Urartu sanatı ve Ermeni takı ustaları konusunda anlatım yaptı.

2017, Müjdat Gezen Sanat Merkezi ve Konservatuarı
Akademisyen ve Profesyonel Turist Rehberi Sezai Gülşen yönetiminde gerçeklesen sanat tarihi dersi kapsamında davetli olarak tiyatro ve habercilik bolumu öğrencilerine video ve performans sanatlarında azınlık ve cinsiyetçi yaklaşım sorunları üzerine seminer verdi.

2018, Anadolu Üniversitesi
Sanat Tarihi Bölümü’nün 25. Yılı Mezunlar Buluşması’na davetli mezun konuşmacı olarak katıldı.

2019, Istanbul Walks & Art Walks
Tokyo Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü akademisyen ve öğrencilerine Türk modern sanatından çağdaş sanatına geçiş ve Osman Hamdi Bey üzerine seminer gerçekleştirdi.

Yeni etkinlikler için
e-bültene kayıt ol

Bültene kayıt olarak yeniliklerden haberdar olun.